banner2

banner10

23 Eylül 2019 Pazartesi

Küçük yatırımcılar! Altın fiyatlarına dikkat..

DESAV Başkanı Ekonomist Prof.Dr.Ünsal BAN, son haftalarda yaşanan Ukrayna, Rusya gerginliği, Irak'taki karışıklıkların yanı sıra altın ons fiyatında dikkat çekici yükselişler gözlemlendiğini ve bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılarak altında yalancı bahar döneminin yaşandığına dikkat çekti.

24 Temmuz 2014 Perşembe 17:02
Küçük yatırımcılar! Altın fiyatlarına dikkat..
Küçük yatırımcıların aldanıp fazla açılmamaları ve hüsrana uğramamaları için önemli uyarılarda bulunan BAN, “Bazı yorumcular bu yükselişin epeyce bir süre daha devam edeceğini öne sürerken, biz ısrarla 'Bu yalancı bahar. Aldanıp da fazla açılırsanız hüsrana uğrarsınız!' Gidişat 1300 doların altını işaret ediyor. Fiyatlar biraz daha düşerse, 'Bu bir alım fırsatıdır!' diye düşünülmesin. Biraz yükselirse de, 'Altında yön yukarı döndü' yollu yorumlara itibar edilmesin. Yükseliş olursa geçici, iniş eğilimi ise kalıcıdır” dedi.
ALTIN NİÇİN YÖN DEĞİŞTİRDİ?..
“Altın piyasasında büyük yatırımcılar ne yaptıklarını biliyorlar ve pozisyonlarını alabiliyorlar.”
Prof.Dr. Ünsal BAN, küçük yatırımcıları uyararak altın fiyatlarında yönün uzun vadede aşağı doğru olacağını; çünkü Irak, Ukrayna olayları ardından yükselen fiyatların ABD kaynaklı olumlu gelişmeler sonucu düştüğünü, ancak yine de altın fiyatlarının önümüzdeki süreçte dalgalı olacağına dikkat çekerek şunları söyledi; “Ukrayna-Rusya kaynaklı gerginliğin ve Irak'taki karışıklığın kısmen devam etmesine rağmen altın fiyatının yön değiştirmesi tamamen ABD kaynaklı gelişmelerden kaynaklanıyor. ABD Merkez Bankası FED tarafından gelen açıklamalar, ABD ekonomisindeki gidişata dair iyimserliğin korunmasını sağlıyor. ABD ekonomisinin iyiye gitmesi güçlü dolar, güçlü dolar da ucuz altın anlamına geliyor.”

Yalancı Bahara Aldanmayın
ABD ekonomisi iyiyse dolar güçlü olur ve altın fiyatları düşer. Şu sıra FED kararları ve pozitif veriler de bunu gösteriyor diyen Prof.Dr. Ünsal BAN; “Özellikle, FED'in parasal genişleme konusunda politika değişikliğine gideceğini açıklaması ile birlikte satışların hızlandığı altında, ilerleyen süreçte 1.180 seviyelerini görmüştük. Bugün için şartlar, altın fiyatlarında yükseliş ihtimalinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor. ABD ekonomisinin iyiye gitmesi finansal piyasalardaki güvenli liman alternatiflerinin artmasına sebep olduğu gibi ABD Doları'nı da güçlü kılıyor. Bu durum da altının önünü kesiyor. Fiyatların yönü konusunda haberleri bir yerlerden alan büyük yatırımcılar için problem yok. Küçük yatırımcıları uyarmak bizlere düşüyor” diye konuştu.
Altında, orta ve uzun vadede yön aşağı…
“Altın fiyatında Haziran ayının başından bu yana yaşanan yükselişin arkasında artan jeopolitik risk yatıyor” diyen BAN, “Öte yandan, Ukrayna-Rusya gerginliği ile Irak'taki karışıklığın satın alınması sonrasında yeni bir gelişmenin gündeme gelmeyişi yükselişin sınırlı seviyede kalmasına sebep oluyor. ABD kaynaklı gelişmeler de altın fiyatında yönü tekrar aşağı çeviriyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında, altın fiyatındaki düşüşün önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyleyebiliriz. Küresel ekonomideki büyüme hedeflerinin tutmaya devam etmesi, ABD ekonomisindeki toparlanma eğiliminin sürmesi ve FED'in erken faiz artırımına yönelik adımları dikkate alındığında, altındaki yükselişlerin 'satış fırsatı' olarak değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır” dedi.
Kepçeyle Alıp Kaşık İle Veren Merkez Bankası
Merkez Bankası, hafta içinde gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısında 50 baz puanlık sınırlı bir indirime giderek, politika faiz oranını %8,25 seviyesine indirdiğini belirten Prof.Dr.Ünsal BAN, politika faizi konusunda şunları söyledi; “Kepçeyle alıp kaşık ile veren Merkez Bankası elini yine taşın altına koymadı. Söylemekten yorulduk. Yüksek faiz ülkemizin ve milletimizin üzerine 'fazladan' yük bindirmek, ülkemizin üretim potansiyeline köstek olmak anlamına gelmektedir. Politika faizinde olması gereken %4,5-5,0 seviyeleridir. Bunun üzeri ziyandır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır!..”
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner15
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV