banner2

banner10

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Geleceğe açılan altın kapı: THK Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Samanyolu Haber'de üniversiteyi tanıttı. THK Üniversitesi'nin sunduğu olanakların altını çizen Prof. Dr. Ünsal Ban, üniversite tercih dönemindeki öğrencilere geleceğin altın mesleği olan havacılık ve uzay bilimleri meslekleri hakkında bilgiler verdi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:57
Geleceğe açılan altın kapı: THK Üniversitesi
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, bugün Samanyolu Haber'e konuk oldu. Canlı bağlantıda THK Üniversitesi'ni anlatan Prof. Dr. Ünsal Ban, üniversite fiziki olanaklarından mezunlarının iş fırsatlarına kadar pek çok konuyu aydınlatan Ban, geleceğin meslekleri hakkında da bilgiler verdi.
 
Türk Hava Kurumu Üniversitesi alanında tek
 
THK Üniversitesi hakkında genel bilgi veren Prof. Dr. Ünsal Ban, sözlerine şöyle başladı:
Türk Hava Kurumu Üniversitesi yaklaşık 2 buçuk yıl önce THK Havacılık Vakfı tarafından kuruldu. THK Üniversitesi'nin temel amacı havacılık faaliyetlerini yürütmek olarak planlandı. Üniversite olarak, Türkiye’deki havacılık ve uzay bilimleri alanındaki açığı kapatmak ve gelişmeyi sağlamak amacındayız. Üniversitemizde 5 fakülte, 2 meslek yüksek okulu var. Fakültelerimizde ve meslek okkullarımızda havacılıkla ilgili bölümler yer alıyor.
 
Türkiye'de neden havacılık ve uzay bilimlerinde ihtisas yapan bir üniversiteye ihtiyaç duyulduğu önemli. Türkiye’de son 11 yılda havacılık sektörü yüzde 7.5 oranında bir büyüme kaydetti. Dünyada da havacılık sektörü büyük bir hızla büyüdü. Bununla birlikte sektörde büyük bir açık meydana geldi. Örnek verecek olursak Türkiye’de 1000’in üzerinde pilot var. Türkiye’de yetişmiş pilot olmadığı için bu ihtiyaç dışarıdan tedarik ediyor. Hiçbir sektör bu kadar hızlı büyümüyor. Dünyada 3 ana sektör vardır. Havacılık ve savunma, İlaç ve bilişim. 2030 yılına kadar havacılık ve uzay bilimleri sektörü hızla büyümeye devam edecek. Bizde Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak ülkemizin bu pastadaki payını arttırmak için çalışıyoruz. 
 
Mezunların tamamı iş sahibi oldu
 
THK Üniversitesi'nden mezun olanların istihdam durumlarına değinen Prof. Dr. Ünsal Ban, havacılık ve uzay bilimleri alanının geleceğin altın meslekleri arasında olduğunun altını çizdi:
Prof. Dr. Ünsal Ban, "Meslek yüksek okulumuzdan bu yıl mezunlar verdik. Yaklaşık 150'ye yakın öğrencimizin neredeyse tamamı işe girmiş durumda. Bu da üniversitemiz  öğrencilerinin bizim okulumuzdan mezun olduğunda iş sahibi olarak mezun oldukları anlamına geliyor.
 
2030 yılına kadar bir süreyi kapsayan bir araştırmada, dünyada havacılık sektörünün muhtelif dallarında devasa açıkların olacağı belirlendi. Türkiye de bu pastadan payı alıyor. 
Mesela bir uçak seyehati gerçekleştireceğiz. Biletimizi alan kişiden, hostes ve hostlara, o uçağı kaldıracak olan teknik elemandan, uçakların teknik bakım ve onarım elemanlarına kadar hepsi THK Üniversitesi'nden mezun insanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Elektirik elektronik mühendisliği, uçak mühendisliği  gibi pek çok dalımız da mevcut" şeklinde konuştu.
 
Üniversite tercih dönemindeki öğrencilere tavsiyeler
 
Prof. Dr. Ünsal Ban üniversite tercih dönemindeki öğrencilere tavsiyeler vererek, havacılık ve uzay bilimleri alanının avantajlı yönlerini anlattı.
Ünsal Ban, "Zor bir maratonu geçtiler. 15 yıllık emeklerinin sonucunu alacaklar. Önemli olan bugünün mesleğini değil, yarının mesleğini seçmeleri. Aynı zamanda kendilerini mutlu edecek bir meslek seçmeleri gerekiyor. Bugün çok revaçta bir meslek olabilir, ancak 5 yıl sonra o meslek artık iyi durumda olmayabilir. Bu yüzden 5 yıl sonra revaçta olacak olan mesleklere yönelmek gerek. Bir de bu mesleklerden emekli olacaklar. 
Yeryüzü artık insaoğluna dar geliyor. İnsanlar artık gökyüzüne çıkmak istiyor. İstikbal havacılık ve uzay bilimlerinde diyoruz. İyi bir meslek sahibi olmak istiyorsanız, havacılık ve uzay bilimlerinde yer almanız gerekiyor" dedi.
 
THK Üniversitesi'ni diğerlerinden ayıran fark
 
Türk Hava Kurumu'nu diğer üniversitelerden ayıran temel farklara değinen Prof. Dr. Ünsal Ban, sözlerini şu şekilde noktaladı:
Dünyada havacılık ve uzay bilimleri alanında uzmanlaşmış üniversite sayısı çok az. Bunlardan biri de Türkiye'de THK Üniversitesi. Türk Hava Kurumu'nun 1925'te kurulduğunu düşünürsek, üniversitenin köklü olanaklara sahip olduğunu görürüz. Bizim 85 yıllık fiziki bir birikimimiz var. Dünyada hiçbir havacılık ve uzay bilimleri üniversitesinin 4 havalimanı ve 80 uçağı yok. Biz bu imkanlara sahibiz. Bu kapsamda üniversitemiz öğrencilerine her türlü imkanı sunmaktadır.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner15
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV